2019 Final Results

Secondary Schools Grass Karts

Award for Overall Winner
  • 1st Place - Otago Polytechnic Rubber Duckies
  • 2nd Place - Northern Southland College Chick Hicks
  • 3rd Place - Northern Southland College Sheriff Kart
    

The Overall winning team receives a $500 voucher and the Mitre 10 Trophy, with second place receiving $250 and third place $150.

 NSC
Otago Polytechnic Rubber Duckies
Otago Polytechnic Backyard Boys
Northern Southland College Chick HIcks
James Hargest College
Northern Southland College Sheriff Kart
Otago Polytechnic Award for Construction
  • 1st Place - Otago Polytechnic Rubber Duckies
  • 2nd Place - Otago Polytechnic Rip Rod
  • 3rd Place - Northern Southland College Sheriff Kart
 Otago Polytechnic Backyard Boys
Otago Polytechnic Rubber Duckies
James Hargest College
Otago Polytechnic Rip Rod
Mountainview 1
Northern Southland College Sheriff Kart
Southern Institute of Technology Award for Appearance
  • 1st Place - Otago Polytechnic Rubber Duckies
  • 2nd Place - Northern Southland College Sheriff Kart
    3rd Place - Otago Polytechnic Rip Rod
Northern Southland College
Otago Polytechnic Rubber Duckies
Otago Polytechnic Backyard Boys
Northern Southland College Sheriff Kart
Otago Polytechnic Devious Rats
Otago Polytechnic Rip Rod
Southern Group Training Award for Record Keeping
  • 1st Place - Northern Southland College Chick Hicks
  • 2nd Place - Northern Southland College Sheriff Kart
  • 3rd Place - Hokonui Tertiary High School Team C
NSC
Northern Southland College Chick Hicks
Otago Polytechnic Backyard Boys
Northern Southland College Sheriff Kart
Otago Polytechnic Grasshopper
Hokonui Tertiary High School Team C
Southern Institute of Technology Award for Performance
  • 1st Place - Northern Southland College Chick Hicks
  • 2nd Place - Hokonui Tertiary High School Team 3
  • 3rd Place - Northern Southland College Sheriff Kart
 
Mountainview 1
Nouthern Southland College Chick Hicks
NSC
 Hokonui Tertiary High School Team 3
Mountainview 2
Northern Southland College Sheriff Kart
People's Choice Trophy
  • Winner -  Otago Polytechnic Rubber Duckies
 
Otago Polytechnic Backyard Boys
Hayden Pope Memorial Trophy
  • Winner - Hokonui Team C
Hayden Pop Memorial Trophy
Mountainview 1